Surpriză uriașă la Singapore! Cine s-a calificat în semifinale

TURNEUL CAMPIOANELOR 2015. Surpriză de proporții în ultimul meci al grupelor din această ediție de la Turneul Campioanelor! Învinsă în primele două partide și fără șanse la accederea în semifinale, cehoaica Lucie Safarova, locul 9 WTA, a bătut-o în două seturi pe nemțoaica de pe locul 7 mondial, Angelique Kerber, care avea nevoie de doar un set pentru a merge în semifinale.

TURNEUL CAMPIOANELOR 2015. Angelique Kerber trecuse în prima etapă de Petra Kvitova, pierduse în runda secundă în fața Garbinei Muguruza și, pentru calificarea în semifinale, avea nevoie de câștigarea unui singur set în meciul de azi. În fața nemțoaicei urma să evolueze o jucătoare fără șanse la accederea în careul de ași, Lucie Safarova, care pierduse primele două jocuri fără să-și adjudece vreun set.

TURNEUL CAMPIOANELOR 2015. Totuși, Safarova și-a ajutat compatrioata și a învins-o fără drept de apel pe Kerber, scor 6-4, 6-3, după o oră și 26 de minute de joc, calificând-o practic în semifinalele de la Singapore pe Petra Kvitova.