SUA - GHANA 2-1, în GRUPA G de la CM 2014. Americanii s-au impus cu un gol marcat în minutul 86

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. STATELE UNITE ALE AMERICII și GHANA s-au întâlnit, luni noapte, de la ora 01:00, în cel de-al doilea meci din GRUPA G de la CUPA MONDIALĂ FIFA 2014 din BRAZILIA, după GERMANIA - PORTUGALIA 4-0.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. SUA au învins GHANA, cu scorul de 2-1, grație golurilor marcate în debutul meciului și pe finalul confruntării cu africanii.

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS

CLINT DEMPSEY a deschis scorul extrem de rapid, în secunda 32, după o acțiune de toată frumusețea pe care a reușit-o. Americanul a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns în careul advers, l-a driblat pe Boye și a înscris cu un șut la colțul lung, fără speranțe pentru portar.

Africanii au restabilit târziu egalitatea, în minutul 82, prin AYEW, după o combinație fulgerătoare cu Asamoah Gyan.

Americanii au obținut toate cele trei puncte puse în joc prin golul creat de două rezerve. În minutul 86, Zusi a executat o lovitură de colț, iar JOHN BROOKS a înscris pentru SUA - GHANA 2-1.

Echipe de start:

SUA: 1. Tim Howard — 23. Fabian Johnson, 20. Geoff Cameron, 5. Matt Besler (6. John Brooks, 46), 7. DaMarcus Beasley — 11. Alejandro Bedoya (19. Graham Zusi, 77), 15. Kyle Beckerman, 13. Jermaine Jones — 4. Michael Bradley, 8. Clint Dempsey (căpitan) — 17. Jozy Altidore (9. Aron Johannsson, 23). SELECȚIONER: Juergen Klinsmann. REZERVE: 12. Brad Guzan, 22. Nick Rimando — 2. DeAndre Yedlin, 3. Omar Gonzalez, 10. Mix Diskerud, 14. Brad Davis, 16. Julian Green, 18. Chris Wondolowski, 21. Timmy Chandler.

GHANA: 12. Adam Kwarasey — 4. Daniel Opare, 21. John Boye, 19. Jonathan Mensah, 20. Kwadwo Asamoah — 17. Mohammed Rabiu (5. Michael Essien, 71), 11-Sulley Muntari — 13. Jordan Ayew (9. Kevin-Prince Boateng, 59), 10. Andre Ayew, 7. Christian Atsu (14. Albert Adomah, 77) — 3. Asamoah Gyan (căpitan). ANTRENOR: James Appiah. REZERVE: 1. Stephen Adams, 16. Fatawu Dauda — 2. Samuel Inkoom, 6. Acquah Afriye, 8. Emmanuel Agyemang Badu, 15. Rashid Sumaila, 18. Abdul Majeed Waris, 22. Mubarak Wakaso, 23. Harrison Afful.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (toți din Suedia); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti).

Vezi și: Mirel Palada, revoltat după Germania - Portugalia 4-0: Kill me! Kill me! Sandor Clegane a fost portughez în seara asta