SIMONA HALEP - MADISON KEYS, în optimi la Wimbledon. LIVE SCORE

Simona Halep s-a calificat luni în sferturi de finală ale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe americanca Madison Keys, 6-7 (5-7), 6-4, 6-3.

Halep (24 ani, 5 WTA) s-a impus într-o oră și 58 de minute în fața unei adversare de 21 de ani, aflată pe locul 9 în ierarhia WTA. Halep conduce acum cu 2-1 în duelurile cu Keys.

Primul set dintre Halep și Keys, unul foarte echilibrat, a fost câștigat de americancă la tie-break. Americanca a început mai bine setul 2, în care a condus cu 2-0, însă românca a avut o revenire puternică și și-a adjudecat setul cu 6-4. Începutul setului 3 a fost echilibrat. După 2-2, Halep a trecut la conducerea partidei și a câștigat decisivul cu 6-3.

Românca a obținut 250.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA pentru accederea în sferturi de finală, unde o va întâlni pe jucătoarea germană Angelique Kerber, nr. 4 mondial. Kerber, câștigătoare a titlului la Australian Open anul acesta, are un bilanț defavorabil în întâlnirile cu Halep, având o singură victorie, față de trei ale româncei.

Simona Halep, învinsă anul trecut în primul tur la All England Club, a fost semifinalistă la Wimbledon în 2014.

----

SETUL 3: SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE

5 - 4 Simona Halep câștigă meciul și merge mai departe la Wimbledon.

5 - 3 Simona Halep servește pentru câștigarea meciului.

5 - 2 Simona Halep a revenit în forță și este de neoprit.

4 - 2 Sportiva noastră se distanțează. Keys se mişcă din ce în ce mai greu și acuză dureri la piciorul drept.

3 - 2 Game Halep.

2 - 2 Keys își câștigă serviciul.

2 - 1 Simona Halep își câștigă serviciul după o revenire de la 30 - 0.

1 - 1 Egalitate în setul trei.

1 - 0 Simona Halep debutează cu dreptul în setul decisiv.

0 - 0 Începe setul decisiv cu Simona Halep la serviciu.

SETUL 2: SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE

6 - 4 Avem set decisiv. Simona Halep a câștigat setul doi.

5 - 4 Keys va servi pentru a rămâne în setul doi.

4 - 4 Game Keys!

4 - 3 Game extrem de important câștigat de Simona Halep.

3 - 3 Madison Keys reușește să-și câștige servicului și este 3 - 3.

3 - 2 Simona Halep preia conducerea în setul doi.

2 - 2 Rebreak reușit de Simona Halep! Sportiva noastră îşi revine şi ajunge la 40-0.

1 - 2 Break Keys!

1 - 1 Schimb lung de mingi câștigat de Simona Halep.

0 - 1 Break reușit de Keys. Simona Halep pare că nu își revine după primul set pierdut.

0 - 0 A începutul setul doi.

SETUL 1: SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE

5-7- Keys se impune în tie-break și câștigă primul set. Acesta a fost primul set pierdut de Simona Halep la Wimbledon, în acest an.

-----

6-6. Keys reușește din nou să salveze primul set. Urmează tie-break.

6-5. Bravo Simona! Jucătoarea noastră face din nou break și servește încă odată pentru câștigarea primului set.

5-5. Madison Keys  recuperează break-ul și egalează!

5-4. Simona Halep reușește break-ul într-un moment critic al primului set și va servi pentru câștigarea lui.

- Până acum Keys a făcut 9 greșeli neforțate, iar Halep a făcut 2.

4-4. Simona câștigă game-ul la zero și egalează.

3-4. Americanca câștigă al șaptelea game al meciului.

3-3. Simona își plasează foarte bine serviciile. Sportiva noastră egalează.

2-3. Madison Keys trece la conducere la capătul unui game care s-a la avantaj.

2-2. Simona își câștigă și ea serviciul fără probleme.

1-2. Americanca își câștigă din nou serviciul.

1-1. Simona egalează pe serviciul său.

0-1. Madison Keys câștigă primul game al partidei.

- Cele două jucătoare au intrat pe teren.

SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE la Wimbledon. Adversara Simonei Halep este jucătoarea americană Madison Keys, după ce a eliminat-o sâmbătă pe franțuzoaica Alize Cornet, 6-4, 5-7, 6-2.

SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE la Wimbledon. Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, după ce a trecut de Kiki Bertens, în   două seturi, 6-4, 6-3.

SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE la Wimbledon. Simona Halep este favorită numărul 5, iar Madison Keys, cap de serie numărul 9. Bilanțul întâlnirilor directe este egal, 1-1.

SIMONA HALEP - MADISON KEYS LIVE SCORE la Wimbledon. Halep şi Keys se vor întâlni pentru a treia oară în carieră. Până acum, cele două şi-au împărţit victoriile. Madison s-a impus la Sydney, în 2014, cu 6-1, 6-4, iar Simona şi-a luat revanşa, în acelaşi an, la Roma, scor 5-7, 6-0, 6-1.