SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT, în Fed Cup, sâmbătă, de la ora 13:00

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Simona Halep o va întâlni Karolina Pliskova sâmbătă, de la ora 13:00, în primul tur din Grupa Mondială a Fed Cup, potrivit tragerii la sorţi efectuate vineri. Simona Halep a pierdut primul meci din partida cu naționala Cehiei, fiind învinsă de Karolina Pliskova în trei seturi, scor 7-6, 4-6, 2-6.

Cehia conduce cu 1-0 la general, iar speranțele României se leagă de Monica Niculescu, care va juca tot astăzi împotriva Petrei Kvitova.

2-6. Pliskova GAME, SET, MECI

2-5. Karolina Pliskova este la un game de a câștiga meciul

2-4. Adversara Simonei câștigă încă un game. A condus cu 40-0 şi şi-a luat serviciul la 15

2-3. Break reușit de adversara Simonei, însă sportiva noastră luptă admirabil și arată că nu are de gând să renunțe la această partidă. Pliskova a avut 40-30 şi minge de break, dar Halep a egalat. Karolina Pliskova a venit la fileu și a câștigat game-ul

2-2. Pliskova reușește să revină, deși Simona conducea cu 30-15 pe serviciul adversarei

2-1. Simona preia conducerea după ce a profitat de câteva greșeli făcute de cehoaică

1-1. Pliskova reușește să egaleze pe propriul serviciu, în urma unui game destul de echilibrat

1-0. Opt minute a durat acest prim game al setului decisiv. Simona trece în avantaj după ce a salvat două mingi de break

Update: 13:04 Începe setul decisiv. Simona Halep este la serviciu

4-6. Pliskova își adjudecă cel de-al doilea set

4-5. Simona pierde acest game, după ce a condus cu 40-15. Nemulțumită de greșelile făcute, românca a dat nervoasă cu racheta în pământ

4-4. Publicul aplaudă revenirea Simonei

3-4. Game Halep

2-4. Cehoaica mărește diferența

2-3. Simona câștigă game-ul

1-3. Game Pliskova. Cehoaica domină acest început de set. Simona primește încurajări de la spectatorii prezenți în sală

1-2. Simona a cedat acest game sportivei din Cehia

1-1. Karolina Pliskokva egalează pe propriul serviciu

1-0. Simona Halep câștigă primul game al setului II

A început SETUL II

...

Simona Halep câștigă primul set, după mai bine de o oră de joc, scor 7-6

6-6 Break Pliskova și setul se va decide la tie-break.

6-5 La acest scor, Simona reușește o primă dublă greșeală a partidei.

5-5 Break Pliskova

UPDATE 13:54: Minge de set pentru Simona, dar ratată după ce mingea a aterizat în plasă. Un joc al nervilor în acest cel mai lung game de până acum al partidei. Pliskova a reușit însă să închidă acest game.

5-4. Pliskova câștigă acest game, apropiindu-se la doar un punct de Simona. La acest scor urmează sportiva noastră la serviciu.

5-3. Simona se detașează din nou la două puncte de sportiva din Cehia.

UPDATE 13:36: SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA scor 4-3

4-2. Un as al Simonei Halep în finalul game-ului mărește diferența de scor

3-2. Încă un break Halep

2-2. Sportiva din Cehia restabilește egalitatea

2-1. Break Halep. Sportiva noastră preia conducerea după primul break al meciului

1-1. Simona Halep câștigă game-ul și egalează scorul

0-1. Pliskova câștigă primul game al meciului

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA: A început confruntarea

Atmosferă excepțională, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, locul de desfășurare al întâlnirii România - Cehia, în primul tur din Grupa Mondială a Fed Cup.

Imnul Romaniei inainte de startul meciurilor cu Cehia din prima etapa a #FedCup. #HaiRomania #FedCupRO

Posted by Romania Fed Cup Team on Saturday, 6 February 2016

În debutul competiției, s-au prezentat echipele și s-au intonat imnurile celor două state. În tribună, spectatorii un afișat un imens tricolor.

...

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Tot sâmbătă joacă și Monica Niculescu contra sportivei Petra Kvitova.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Simona Halep conduce categoric în întâlnirile directe cu Pliskova, câștigând toate cele trei meciuri. Petra Kvitova și Monica Niculescu au jucat un singur meci în circuitul WTA, iar cehoaica s-a impus.

Duminică

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Duminică, programul va fi deschis de întâlnirea Simona halep – Petra Kvitova, care este urmată de meciul Monica Niculescu – Karolina Pliskova şi, dacă va mai fi nevoie, de meciul de dublu.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Simona Halep și Petra Kvitova s-au duelat până acum de două ori, în turneele WTA, iar sportiva noastră s-a impus de fiecare dată.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Monica Niculescu și Karolina Pliskova au jucat de două ori una împotriva celeilalte, iar românca s-a impus de fiecare dată.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Cehia este deținătoarea trofeului și nu s-a întâlnit niciodată cu România în Fed Cup. Cehoslovacia a învins România în 1980 cu 2-1, în sferturile Grupei Mondiale, meci disputat la Berlin.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA LIVE TEXT. Primul meci al sportivei Simona Halep va fi transmis în format LIVE TEXT pe WWW.DCNEWS.RO, sâmbătă, începând cu ora 13:00.