PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT

PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT. Patricia Țig joacă în această seară, începând cu ora 22:30, sferturile de finală de la Madrid cu Samantha Stosur. Partida este transimsă în format live text pe WWW.DCNEWS.RO.

4-6. Patricia Țig pierde un game în care a avut 3 mingi de break. Samatha Stosur se califică în semifinale unde va juca cu Simona Halep.

4-5. Patricia rezistă! Câștigă pe serviciul ei și este obligată să facă break pentru a rămâne în meci.

3-5. Australianca se află la un game distanță de a câștiga meciul.

3-4. Samantha Stosur reușește break-ul la același scor ca în primul set!

3-3. Game alb reușit de australiancă!

3-2. Jucătoarea noastră câștigă din nou pe serviciul ei. Un break, acum, ar fi minunat!

2-2. Samantha Stosur egalează.

2-1. Patricia Țig trece din nou la conducere. Jucătoarea noastră nu este constantă, alternând greșeli neforțate cu lovituri superbe.

1-1. Australianca egalează! Setul secund se anunță la fel de strâns ca primul.

1-0. Patricia începe bine setul doi, cu un game alb.

- A început setul 2

3-6. Australiaca reușește să câștige primul set al meciului! Stosur a jucat mai bine punctele importante și asta i-a adus victoria în setul 1.

3-5. Samantha Stosur reușește break-ul și va servi pentru câștigarea setului.

3-4. Australianca câștigă din nou.

3-3. Patricia Țig egalează pe serviciul ei. Meciul este strâns!

2-3. Patricia pierde un game în care a avut două mingi de break.

2-2. Jucătoarea noastră face un game al și ar fi foarte bine dacă ar reuși un break.

1-2. Samantha Stosur câștigă din nou pe serviciul ei și preia conducerea.

1-1. Patricia Țig câștigă pe serviciul eu, Game bun făcut de jucătoarea noastră.

0-1. Stosur câștigă primul game al meciului. Țig urmează la serviciu.

- Setul 1 a început!

- Cele două jucătoare au intrat pe teren și se încălzesc.

PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT. Patricia Țig (locul 134) a trecut în optimi de Madison Keys (locul 25 WTA), aceasta fiind cea mai mare performanță din cariera jucătoarei de 21 de ani.

Patricia a câștigat meciul cu Madison Keys într-o oră și 17 minute cu 6-3, 6-4.

PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT. Pe durata partidei, Patricia Ţig a servit un as şi a comis 4 duble greşeli, iar procentajul primului serviciu a fost excelent, 77%. Românca a reuşit nu mai puţin de 7 break-uri. De partea cealaltă, Madison Keys a câştigat doar patru game-uri pe serviciul advers.

PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT.

"Sunt foarte foarte bucuroasă. Am intrat foarte încrezătoare în mine și foarte atentă la planul meu de joc și se pare că i-am cam dat bătăi de cap lui Madison Keys. Simt că trebuie să fiu calmă și cred că lucrul acesta mă ajută. Am avut și momente în care m-am mai enervat. Apoi mi-am dat seama că nu mă ajută lucrul acesta. Am revenit la starea mea și m-a ajutat. Probabil totul vine și din antrenamente, din ce m-am antrenat, din ce am învățat nou. Mereu mă gândesc la jocul meu decât la jocul celorlalte, cred că sunt foarte incomodă pentru celelalte. Dacă eu mă concentrez la ce am eu de făcut nu prea mai contează ce fac celelalte. Nu cred că realizez, nici nu știu dacă sunt obosită sau nu", a declarat Patricia Țig după meciul cu Madiosn Keys.

PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT. Samantha Stosur se află pe locul 23 WTA și are 32 de ani. În optimi a eliminat-o pe Suarez Navarro (11 WTA) cu scorul general de 2-1. Primul set l-a pierdut cu 6-4, însă a revenit și a câștigat următoarele două seturi cu 6-2 și 6-3.

PATRICIA ȚIG - SAMANTHA STOSUR, în SFERTURI la MADRID - LIVE TEXT. Dacă Patricia va trece de Samantha Stosur, o va întâlni în semifinale pe Simona Halep. Aceasta din urmă s-a calificat după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea.