Pandurii Târgu Jiu, în finala din Cupa Ligii, după ce a eliminat Dinamo cu 5-2 la general

Pandurii Târgu Jiu s-a calificat, marți, în finala Cupei Ligii, după ce a învins Dinamo și în meciul retur disputat pe Ștefan cel Mare. Gorjenii s-au impus cu 3-1 în "Groapă" și i-au eliminat pe "alb-roșii" cu un categoric 5-2 la general.

Deși avea nevoie de gol pentru a spera la finală, Dinamo a arătat un joc modest și s-a văzut condusă în minutul 65, când Matulevicius a transformat penalty-ul obținut de Răduț. La doar șase minute distanță, Pleaşcă a dublat avantajul oaspeților după un contraatac superb.

Dinamo a redus din diferenţă în minutul 84, prin Grozav, care a marcat frumos din lovitură liberă, însă ultimul cuvânt le-a aparținut tot Pandurilor. Elevii lui Edi Iordănescu au stabilit scorul final în minutul 89, prin Răduţ, care a profitat de o greșeală a defensivei dinamoviste.

În finala din Cupa Ligii, Pandurii Târgu Jiu va întâlni cel mai probabil Steaua, care s-a impus cu 3-0 în turul cu Astra. Returul dintre cele două se va juca miercuri, de la ora 19:00.

Echipele de start:

Dinamo: Naumovski – Fai, Nedelcearu, Bunoza, S. Filip – C. Matei, Elhamed, N. Grigore, V. Lazăr – Bilinski, M. Niculae. Rezerve: Farnolle – Grozav, D. Rotariu, M. Cristescu, Boubacar, A. Marc, Serginho. Antrenor: Mihai Teja

Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – P. Anton, Pintilii – M. Răduţ, D. Nistor, V. Nicoară – M. Roman II. Rezerve: R. Stanca – Buleică, Eric, Mrzljak, Pleaşcă, Shalaj, Matulevicius. Antrenor: Edi Iordănescu

Vezi și: Petrolul - Steaua 1-1, în turul semifinalei din Cupa României