MEXIC - CAMERUN 1-0, în GRUPA A: GREȘELI uriașe de ARBITRAJ

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA. MEXIC a învins, vineri, CAMERUN, cu scorul de 1-0, în cea de-a doua partidă din GRUPA A de la CUPA MONDIALĂ DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA. MEXIC a dominat meciul cu naționala din CAMERUN și s-a impus grație golului marcat de Oribe Peralta, în minutul 61.

Vezi și: BRAZILIA - CROAȚIA 3-1. NEYMAR și OSCAR au evitat o surpriză uriașă

Pe lângă golul marcat, nord-americanii au irosit mai multe ocazii uriașe, prin același Peralta, Giovani dos Santos sau rezerva Javier Hernandez. De partea cealaltă, "leii neîmblânziți" au replicat prin Eto'o sau Benjamin Moudandjo, care putea egala în minutele de prelungiri.

Greșeli uriașe de arbitraj

După controversele create de penalty-ul acordat Braziliei în meciul câștigat în fața Croației, în partida dintre MEXIC și CAMERUN au avut loc două greșeli uriașe de arbitraj, ambele în defavoarea nord-americanilor. Giovani dos Santos a marcat de două ori în prima repriză (min. 11 și 30), însă reușitele au fost anulate eronat, pe motiv de ofsaid.

Echipe de start:

MEXIC: 13. Guillermo Ochoa — 2. Francisco Rodríguez, 4. Rafael Márquez, 15. Héctor Moreno — 22. Paul Aguilar, 6. Héctor Herrera (3. Carlos Salcido, 90+2), 23. José Juan Vázquez, 18. Andrés Guardado (8. Marco Fabián, 69), 7. Miguel Layún — 10. Giovani dos Santos, 19. Oribe Peralta (14. Javier Hernández, 74).

Antrenor: Miguel Herrera.

Rezerve: 1. José de Jesús Corona, 12. Alfredo Talavera — 5. Diego Reyes, 16. Miguel Ponce, 17. Isaác Brizuela, 20. Javier Aquino, 21. Carlos Pena, 9. Raúl Jiménez, 11. Alan Pulido.

CAMERUN: 16. Charles Itandje — 4. Cédric Djeugoué (5. Dany Nounkeu, 46), 3. Nicolas N'Koulou, 14. Aurélien Chedjou, 2. Benoît Assou-Ekotto — 6. Alex Song (15. Pierre Webó, 79) — 8. Benjamin Moukandjo, 17. Stéphane Mbia, 18. Eyong Enoh, 13. Maxim Choupo-Moting — 9. Samuel Eto'o.

Antrenor: Volker Finke.

Rezerve: 1. Loic Feudjou, 23. Sammy N'Djock — 12. Henri Bedimo, 22. Allan Nyom, 7. Landry N'Guémo, 11. Jean Makoun, 20. Edgar Salli, 21. Joël Matip, 10. Vincent Aboubakar, 19. Fabrice Olinga.

Arbitru: Wilmar Roldan; arbitri asistenți: Humberto Clavijo, Eduardo Diaz (toți din Columbia); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti)

Vezi și: PROGRAMUL PE ZILE al meciurilor de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014