Lista completă a bătăliilor electorale pentru colegiile din București

elector 2 dc
elector 2 dc

USL și ARD vor fi protagonistele luptelor electorale purtate pentru colegiile din București. Partidul lui Dan Diaconescu, PPDD, este cel care completează triunghiul disputelor, deși are o prezență timidă.

În șase colegii din Capitală se întâlnesc câte doi parlamentari în funcție, iar 32 dintre cei prezenți pe listă candidează pentru un nou mandat, scrie cotidianul.ro. Biroul Electoral Municipal București a aprobat miercuri candidaturile principalilor competitori electorali din cele 28 de colegii pentru Camera Deputaților și cele 12 colegii pentru Senat.

Candidaţii din Bucureşti

SECTOR 1 Camera Deputaţilor

Colegiul 1 Vlad Nistor (USL/ PNL) – Bâzgan Mihai-Marian (ARD/PDL)

Colegiul 2 Diana Tuşa (USL/PNL) – Anca Constantinescu (ARD/PDL)**

Colegiul 3 Ludovic Orban (USL/PNL) – Gabriel Biriş (ARD/FC)

Colegiul 4 Dan Tudorache (USL/PSD)* – Costică Canacheu (ARD/PDL)

Senat

Colegiul 1 Titus Corlăţean (USL/PSD) – Vasile Gherasim (USL/PDL)

Colegiul 2 Călin Popescu-Tăriceanu (USL/PNL) – Augustin Ofiţeru (ARD/PNŢCD/NR)

SECTOR 2 Camera Deputaţilor

Colegiul 5 Iulian Popescu (USL/UNPR) – Maria Moţa (ARD/PDL)

Colegiul 6 Rodica Nassar (USL/PSD) – Ioan Mihăilă (ARD/PNŢCD)

Colegiul 7 Violeta Tudosie (USL/PSD) – Tudorel Prună (ARD/PDL)

Colegiul 8 Octavian Bot (USL/PNL) – Dan-Cristian Popescu (ARD/FC)

Colegiul 9 Daniel Budurescu (USL/PNL) – Theodor Paleologu (ARD/PDL)

Senat

Colegiul 3 Gabriel Oprea (USL/UNPR) – Şerban Nicolae (ARD/PDL)

Colegiul 4 Dumitru Pelican (USL/PC) – Anca Boagiu (ARD/PDL)

SECTOR 3 Camera Deputaţilor

Colegiu 10 Florin Alexe (USL/PNL)* – Marilena Lăcătuş (ARD/PNŢCD) – Doru Prioteasa (PPDD)

Colegiul 11 Eugen Nicolăescu (USL/PNL) – Sulfina Barbu (ARD/PDL)

Colegiul 12 Raluca Ispir (USL/PNL) – Cristian Petrescu (ARD/PDL)

Colegiul 13 Ioan Vulpescu (USL/PSD)* – Maria Dinu (ARD/PDL) – Viorel Pană (PPDD)**

Colegiul 14 Gabriela Podaşcă (USL/PSD) – Dan-Radu Zătreanu (ARD/PDL)

Colegiul 15 Adrian-Alin Petrache (USL/PSD) – Constantin Cerbulescu (ARD/PDL)

Senat

Colegiul 5 Daniel Barbu (USL/PNL) – Cristian Rădulescu (ARD/PDL)

Colegiul 6 Ecaterina Andronescu (USL/PSD) – Sandra Pralong (ARD/PNŢCD)

SECTOR 4 Camera Deputaţilor

Colegiul 16 Claudiu-Andrei Tănăsescu (USL/PC) – Veronica Toma (ARD/PDL)

Colegiul 17 Bogdan Diaconu (USL/PSD)* – Marian Radu Popescu (ARD/PDL)

Colegiul 18 Nicolae Bănicioiu (USL/PSD) – George Minculescu (ARD/FC)

Colegiul 19 Dinu Giurescu (USL/PC) – Mircea Raicu (ARD/PDL)* - Daniel Fenechiu (PPDD)

Senat

Colegiul 7 Victor Ciorbea (USL/PNL)* – Alexandru Ştefănescu (ARD/PNŢCD)*

Colegiul 8 Dan Voiculescu (USL/PC) – Iulian Crăciun (ARD/FC)

SECTOR 5 Camera Deputaţilor

Colegiul 20 Dumitru Chiriţă (USL/PSD) – Radian Tufă (ARD/PDL) – Romeo Nicoară (PPDD)

Colegiul 21 Georgian Pop (USL/PSD) – Cristina Trăilă (ARD/PDL)*

Colegiul 22 Alina Gorghiu (USL/PNL) – Lucian Diaconescu (ARD/PNŢCD)

Colegiul 23 Oana Mizil (USL/PSD) – Teodor Drăgan (ARD/PDL)

Senat

Colegiul 9 Cătălin Croitoru (USL/PSD) - Radu F. Alexandru (ARD/PDL)- Diana Voiculescu (PPDD)

Colegiul 10 Florian Popa (USL/PSD) – Alexandru Ciocâlteu (ARD/ PNŢCD)**

SECTOR 6 Camera Deputaţilor

Colegiul 24 Mihai Sturzu (ARD/PSD) – Daniel Geantă (ARD/PDL)

Colegiul 25 Gigi Becali (USL/PNL)* – Gheorghe Udrişte (ARD/PDL)* - Mircea Chelaru (PPDD)*

Colegiul 26 Răzvan Mironescu (USL/PNL) – Ştefan Vlaston (ARD/PNŢCD/NR)

Colegiul 27 Damian Florea (USL/PC) – Iulian Anghel (ARD/PDL) – Radu Orzaţă (PPDD)

Colegiul 28 Bogdan Mihăilescu (USL/PSD) – Silviu Văduva (ARD/PDL)

Senat

Colegiul 11 Corneliu Dobriţoiu (USL/PNL) – Nicolae Ivăşchescu (ARD/PDL)

Colegiul 12 Gabriel Mutu (USL/PSD) – Valeriu Todiraşcu (ARD/PNŢCD/NR) – Ruxandra Jipa (PPDD)

Notă

*au mai candidat la alegeri parlamentare din anii trecuţi

**au mai fost parlamentari

candidaţii scrişi cu litere îngroşate sunt parlamentari în funcţie

candidaţii total necunoscuţi din PPDD nu au fost inseraţi

VOTEAZA ARTICOLUL

STIRE RECOMANDATA

Adrian Năstase, cu barbă după șapte luni de închisoare

Anca Murgoci / 23 iul, 10:20

Personalitati politice

Miercuri dimineață, în jurul orei 10.20, Adrian Năstase a ajuns la Judecătoria Sectorului 4 unde se va judeca astăzi cererea de eliberare condiționată.

TOP STIRI CELE MAI...

Romprest

comunicate de presa

Designed by PROGRAPHICS

Studiul de Audienta si Trafic Internet