Juventus - Real Madrid 2-1, în manșa tur din semifinalele Ligii Campionilor

Manșa tur a primei semifinale din Liga Campionilor s-a încheiat cu un rezultat surpriză.

Văzută drept outsiderul semifinalelor, Juventus Torino a câștigat, marți seară, meciul de pe teren propriu împotriva Campioanei Europei, Real Madrid.

Campioana din ultimii patru ani a Italiei s-a impus cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de  Morata, în minutul 9, și Tevez, în minutul 58.

Fostul jucător al Realului a deschis scorul după un șut al lui Tevez respins de Iker Casillas, în vreme ce vârful argentinian a marcat dintr-un penalty obținut tot de el.

De partea cealaltă, golul spaniolilor a fost înscris în minutul 27, de Cristiano Ronaldo, care a fructificat centrarea ideală venită de la James Rodriguez. Columbianul a avut și el șansa să marcheze, la scorul de 1-1, dar lovitura sa de cap trimisă din interiorul careului mic a lovit bara.

În cealaltă semifinală din Liga Campionilor, Barcelona și Bayern Munchen vor juca, miercuri, meciul tur, pe Camp Nou.