EUROPA LEAGUE: Petrolul, eliminată de Dinamo Zagreb

Petrolul Ploiești a fost învinsă și în manșa retur de Dinamo Zagreb și a ratat calificarea în grupele Europa League.

Petrolul a fost învinsă de croați cu scorul de 2-1. În meciul tur, ploieștenii au fost învinși pe teren propriu de Dinamo Zagreb cu 3-1.

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 7, când Tamuz a lovit bara cu un meci din interiorul careului.

Croații au deschis scorul în minutul 22, prin Cop, care a rămas singurul cu portarul și l-a executat fără emoții.

EUROPA LEAGUE: Astra a eliminat Lyon și s-a calificat în grupe

Petrol a egalat în a doua repriză. Juan Albin a marcat în minutul 59 din pasa lui Adrian Mutu.

Dinamo Zagreb a tranșat meciul în prelungiri, după ce Antoric a înscris un meci superb în ultima fază a meciului.

Echipele de start - Dinamo Zagreb: Eduardo, Simunic, Simunovic, Ivo Pinto, Antolic, Machado, Ademi, Pivaric, Brozovic, Wilson Eduardo, Cop

Antrenor: Zoran Mamic

Petrolul Ploiești: Cobrea, Alcenat, Satli, Gerson, Mustivar, Albin, Hoban, Teixeira, De Lucas, Mutu, Tamuz

Antrenor: Răzvan Lucescu