Eliminare dureroasă pentru Astra! AZ Alkamaar a învins-o cu 2-0

Astra Giurgiu a suferit o eliminare dureroasă din Europa League, după ce a pierdut meciul cu AZ Alkmaar, scor 2-0.

Asta a reușit o revenire spectaculoasă în meciul tur când a câștigat cu 3-2 după ce fusese condusă cu 2-0, iar speranțele la calificarea în grupele Europa League erau mari. Însă în doar cinci minute, AZ Alkmaar a marcat de două ori. Golurile au fost marcate de Van der Linden în minutul '80 şi Muhren îminutul '85.

AZ Alkmaar: Rochet - Johansson, Gouweleeuw, Van der Linden, Hups - Luckassen (Tankovic '78), Henriksen, Haye - Hupperts, Janssen (Muhren '78), Dabney Souza (Wuytens '89). Antrenor: John van den Brom

Astra Giurgiu: Lung - Queiros, Oros, Găman, Morais - Dandea, Budescu, Lovin (Florea '84) - Enache (Ioniţă II '83), Alibec (Boldrin '62), De Amorim. Antrenor: Marius Şumudică

Cartonaşe galbene: Dabney Souza '75, Hupperts '87, Rochet '90+3 / Enache '39, Dandea '88

Meciul a fost arbitrat de austriacul Robert Schorgenhofer, ajutat de asistenţii Matthias Winsauer şi Roland Brandner, în timp ce Oliver Drachta a fost rezervă.