COASTA DE FILDEȘ - JAPONIA 2-1. Didier Drogba întoarce soarta partidei

Didier Drogba. Foto: gsp.ro

COASTA DE FILDEȘ a învins în această dimineaţă JAPONIA, scor 2-1, și a făcut un pas important spre prima calificare în faza optimilor la Campionatul Mondial.

În prima parte a partidei, COASTA DE FILDEȘ a părut o echipă fără o strategie clară, JAPONIA reuşind prin  Honda,  în minutul 16, deschiderea scorului.

După pauză,  în minutul 62, Didier Drogba, vedeta turcilor de la Galatasaray, încă nerefăcut după o accidentare suferită la antrenament, a intrat pe teren. Reacţia africanilor a fost uluitoare, iar tot jocul a început să se lege. Două minute mai tîrziu, Bony egala cu o lovitură de cap din apropiere. Alte două minute, iar ivorienii erau în avantaj. Aceeaşi schemă! Mingea în dreapta la Aurier, care o aruncă la 6 metri de poarta adversă, de unde Gervinho o strecoară la colţul scurt.