CM DE FOTBAL 2014: GERMANIA - GHANA 2-2, într-un meci spectacol din GRUPA G

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA și GHANA s-au întâlnit, sâmbătă, de la ora 22:00, într-un meci contând pentru etapa a doua din GRUPA G de la CUPA MONDIALĂ DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. După o primă repriză anostă, încheiată fără gol marcat, GERMANIA și GHANA au oferit un adevărat spectacol în actul secund, cu patru goluri, numeroase alte ocazii importante, răsturnări de situație și suspans până în ultimele secunde ale partidei încheiate cu scorul de 2-2.

Vezi și: ARGENTINA - IRAN 1-0: MESSI a marcat în minutul 91 și a salvat ARGENTINA

MARIO GOTZE a deschis scorul, în minutul 51, din centrarea excelentă venită de la Thomas Muller.

Africanii au reacționat rapid și au egalat după doar 3 minute, prin ANDRE AYEW, cu o superbă lovitură de cap.

În minutul 63, ASAMOAH GYAN primește o pasă pe culoar de la Muntari și îl execută pe Neuer cu un șut puternic la colțul lung.

În minutul 71, la doar două minute după ce a fost introdus pe teren, MIROSLAV KLOSE a stabilit scorul final, împingând mingea în poartă din doi metri, după un corner deviat.

Finalul de meci a fost unul extrem de spectaculos, cu ocazii uriașe de gol de ambele părți, însă nu s-a mai marcat până la ultimul fluier al arbitrului și s-a terminat GERMANIA - GHANA 2-2.

Echipe de start:

Germania: 1. Manuel Neuer — 20. Jerome Boateng (21. Shkodran Mustafi, 46), 17. Per Mertesacker, 5. Mats Hummels, 4. Benedikt Hoewedes — 6. Sami Khedira (7. Bastian Schweinsteiger, 70), 16. Philip Lahm (căpitan), 18. Toni Kroos — 8. Mesut Ozil, 19. Mario Goetze (11. Miroslav Klose, 69) — 13. Thomas Mueller. ANTRENOR: Joachim Loew. REZERVE: 12. Ron-Robert Zieler, 22. Roman Weidenfeller — 2. Kevin Grosskreutz, 3. Matthias Ginter, 9. Andre Schuerrle, 10. Lukas Podolski, 14. Julian Draxler, 15. Erik Durm, 23. Chrisoph Kramer.

GHANA: 16. Fatawu Dauda — 23. Harrison Afful, 21. John Boye, 19. Jonathan Mensah, 20. Kwadwo Asamoah — 11. Sulley Muntari, 17. Mohamed Rabiu (8. Emmanuel Agyemang Badu, 78) — 7. Christian Atsu (22. Mubarak Wakaso, 72), 9. Kevin-Prince Boateng (13. Jordan Ayew, 52), 10. Andre Ayew — 3. Asamoah Gyan. ANTRENOR: James Appiah. REZERVE: 1. Stephen Adams, 12. Adam Kwarasey — 2. Samuel Inkoom, 4. Daniel Opare, 5. Michael Essien, 6. Acquah Afriye, 14. Albert Adomah, 15. Rashid Sumaila, 18. Abdul Majeed Waris.

Arbitru: Sandro Ricci; arbitri asistenți: Emerson De Carvalho, Marcelo van Gasse (toți din Brazilia); arbitru de rezervă: Victor Carrillo (Peru).

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS