Campionatele Europene de gimnastica de la Montpellier: Andreea Munteanu, medalie de aur la bârnă

Gimnasta Andreea Munteanu a câștigat, duminică, medalia de aur la bârnă, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Montpellier, din Franța, la care participă 167 de sportivi din 38 țări în concursul masculin și 100 de gimnaste din 33 de țări în competiția feminină.

Andreea Munteanu a obținut nota 14,366, clasându-se pe primul loc în competiție la bârnă. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) și reprezentata gazdelor, Claire Martin (Franța, 14,200, medalie de bronz).

Sportiva Andreea Munteanu va evolua și în finala de la sol, în timp ce la masculin vor evolua pentru România Marius Berbecar și Andrei Muntean, în finala de la paralele.

În competiția la individual-compus, disputată vineri, la Montpellier, Laura Jurca s-a clasat pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10.

TVR 1 transmite în direct Campionatele Europene de Gimnastică Artistică de la Montpellier. Program transmisiuni