BELGIA - RUSIA 1-0, în GRUPA H de la CM 2014. „Dracii roșii” au marcat în ultimele minute

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA și RUSIA s-au întâlnit, duminică, de la ora 19:00, într-o partidă contând pentru etapa a doua din GRUPA H de la CUPA MONDIALĂ DE FOTBAL 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA s-a impus cu 1-0 în fața RUSIEI, grație golului marcat, în minutul 88 ,de ORIGI, atacant introdus în teren în a doua repriză. Jucătorii lui Fabio Capello au avut ocazii mai multe și mai clare până la primirea golului, fiindu-le refuzat chiar și un penalty în prima repriză. La fel ca în primul meci, cu Algeria, „Dracii roșii” au forțat pe final, când au reușit să marcheze și să își asigure toate cele trei puncte.

Viktor Faizulin a ratat prima ocazie importantă a meciului, în minutul 12, când șutul său de la marginea careului a fost respins excelent de Thibault Courtois de lângă butul din dreapta sa.

Cu un minut înainte de pauză, Alexandr Kokorin este găsit excelent în careu cu o centrare, însă lovitura sa de cap nu prinde cadrul porții.

În minutul 81, Andrey Yeschenko primește o pasă într-o poziție ideală și trage în diagonală, însă mingea trece pe lângă poarta lui Thibault Courtois.

În minutul 88, BELGIA a reușit să marcheze după un contraatac școală. Mingea ajunge la nou-intratul DIVOCK ORIGI, care îi pasează lui Eden Hazard. Jucătorul lui Chelsea pătrunde în careu, paralel cu lina porții, și scoate pentru același ORIGI, care îl învinge din 8 metri pe Akinfejev.

Kevin Mirallas a fost aproape să facă 2-0 în prelungiri, însă șutul său modest a fost respins de portarul rus, iar BELGIA - RUSIA s-a terminat cu scorul de 1-0.

Vezi și: RUSIA - COREEA DE SUD, scor 1-1, în grupa H

Echipe de start:

BELGIA: 1. Thibaut Courtois (căpitan) — 2. Toby Alderweireld, 3. Thomas Vermaelen (5. Jan Vertonghen, 31), 4. Vincent Kompany, 15. Daniel Van Buyten — 7. Kevin De Bruyne, 8. Marouane Fellaini, 6. Axel Witsel, 14. Dries Mertens (11. Kevin Mirallas, 75) — 10. Eden Hazard, 9. Romelu Lukaku (17. Divock Origi, 56). ANTRENOR: Marc Wilmots. REZERVE: 12. Simon Mignolet, 13. Sammy Bossut — 16. Steven Defour, 18. Nicolas Lombaerts, 19. Mousa Dembele, 20. Adnan Januzaj, 21. Anthony Vanden Borre, 22. Nacer Chadli, 23. Laurent Ciman

RUSIA: 1. Igor Akinfeev — 2. Aleksei Kozlov (22. Andrei Eșcenko, 62), 4. Serghei Ignașevici, 14. Vasili Berezuțki (căpitan), 23. Dmitri Kombarov — 8. Denis Glușakov, 19. Aleksandr Samedov (11. Aleksandr Kerjakov, 89), 20. Victor Faizulin, 17. Oleg Șatov (10. Alan Dzagoev, 83) — 9. Aleksandr Kokorin, 6. Maksim Kanunikov. ANTRENOR: Fabio Capello. REZERVE: 12. Iuri Lodîghin, 16. Serghei Rîjikov — 3. Gheorghi Șcenikov, 5. Andrei Semenov, 7. Igor Denisov, 13. Vladimir Granat, 15. Pavel Moghileveț, 18. Iuri Jirkov, 21. Aleksei Ionov

Arbitru: Felix Brych (Germania); arbitri asistenți: Mark Borsch (Germania), Stefan Lupp (Germania); arbitru de rezervă: Carlos Vera (Ecuador).