BELGIA - ALGERIA 2-1, în GRUPA H de la CM 2014. "Dracii roșii" au revenit de la 0-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA și ALGERIA s-au întâlnit, marți, de la ora 19:00, în meciul de debut din GRUPA H de la CUPA MONDIALĂ FIFA 2014 din BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA era văzuți de mulți specialiști una dintre favoritele CM 2014, însă a făcut o primă repriză modestă cu ALGERIA, reușind să revină după pauză și să se impună cu scorul de 2-1.

"Dracii roșii" s-au aflat la conducerea jocului în prima parte, însă dominarea lor a fost una sterilă, nereușind să își creeze ocazii importante de gol. De partea cealaltă, algerienii au încercat să se apere și să reacționeze pe contraatac, ceea ce le-a și ieșit foarte bine în minutul 25. După un contraatac purtat în banda stângă, algerienii au trimis mingea în careul lui Courtois, Jan Vertonghen și-a faultat un adversar, iar arbitrul a acordat penalty. FEGHOULI a transformat de la punctul cu var și a făcut 1-0 pentru ALGERIA.

"Dracii roșii" au ieșit mai motivați de la pauză, însă a fost nevoie de inspirația antrenorului pentru a schimba soarta partidei. Marc Wilmots a făcut toate cele trei schimbări până în minutul 65, introducându-i pe MERTENS, Origi și FELLAINI.

În minutul 67, noul-intrat Origi a ratat cea mai mare ocazie a BELGIEI, când, scăpat singur cu portarul advers, nu a reușit să îl învingă pe acesta. Ocazia lui Origi avea să prevestească reușita din minutul 70 a unui alt proaspăt-introdus pe teren, FELLAINI. Mijlocașul lui Manchester United a reluat cu capul în plasă o centrare excelentă venită de la de Bruyne.

Cu 10 minute înainte de final, rezerva MERTENS este angajată perfect de HAZARD și marchează cu un șut violent sub bară, stabilind scorul final, BELGIA - ALGERIA 2-1.

Vezi și: MIRACOLE la CM 2014: Invalizii își revin în timpul meciurilor

Echipe de start:

BELGIA: 1. Thibaut Courtois — 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany (căpitan), 15. Daniel Van Buyten, 5. Jan Vertonghen — 6. Axel Witsel, 19. Mousa Dembele (8. Marouane Fellaini, 65) — 22. Nacer Chadli (14. Dries Mertens, 46), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard — 9. Romelu Lukaku (17. Divock Origi, 58). ANTRENOR: Marc Wilmots.
REZERVE: 12. Simon Mignolet, 13. Sammy Bossut — 3. Thomas Vermaelen, 11. Kevin Mirallas, 16. Steven Defour, 18. Nicolas Lombaerts, 20. Adnan Januzaj, 21. Anthony Vanden Borre, 23. Laurent Ciman.

ALGERIA: 23. Rais M'Bolhi — 22. Mehdi Mostefa, 2. Madjid Bougherra (căpitan), 5. Rafik Halliche, 3. Faouzi Ghoulam — 19. Saphir Taider, 12. Carl Medjani (9. Nabil Ghilas, 84), 14. Nabil Bentaleb — 10. Sofiane Feghouli, 21. Riyad Mahrez (8. Mehdi Lacen, 71) — 15. El Arabi Soudani (13. Islam Slimani, 66). ANTRENOR: Vahid Halilhodzic.
REZERVE: 1. Cedric Si Mohamed, 4. Essaid Belkalem, 6. Djamel Mesbah, 7. Hassan Yebda, 11. Yacine Brahimi, 16. Mohamed Lamine Zemmamouche, 17. Liassine Cadamuro, 18. Abdelmoume Djabou, 20. Aissa Mandi.

Arbitru: Marco Rodriguez; arbitri asistenți: Marvin Torrentera, Marcos Quintero (toți din Mexic); arbitru de rezervă: Alireza Faghani (Iran).