Urmărește emisiunea live

AUSTRALIA - OLANDA 2-3, în GRUPA B: Prestație admirabilă a "cangurilor"

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. AUSTRALIA și OLANDA s-au întâlnit, miercuri, de la ora 19:00, într-un meci contând pentru a doua etapă din GRUPA B de la CUPA MONDIALĂ DE FOTBL 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA s-a impus cu 3-2 în meciul cu AUSTRALIA, însă "cangurii" au avut o prestație excelentă și nu au fost departe să obțină un rezultat pozitiv, într-o partidă în care "portocala mecanică" pornea ca favorită certă.

Vezi și: OLANDA - SPANIA 5-1: Van Persie și Robben au umilit campioana mondială. Arbitrii continuă să greșească grav

ROBBEN a deschis scorul în minutul 20, după un contraatac în care olandezii erau în superioritate numerică, însă jucătorul lui Bayern Munchen a ales să ia acțiunea pe cont propriu și să o finalizeze.

Olandezii nu au apucat să se bucure prea mult de reușita lui ROBBEN. La faza imediat următoare, în minutul 21, CAHHIL a primit o pasă lungă de la McGowan și a șutat superb din vole, mingea intrând în poartă după ce a lovit transversala.

În minutul 51, JEDINAK i-a adus pe "canguri" în avantaj, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Era 2-1 pentru AUSTRALIA și o surpriză uriașă se profila, dat fiind și jocul prestat de naționala din Emisfera Sudică.

VAN PERSIE a restabilit egalitatea în minutul 58, cu un șut imparabil din careu.

În minutul 67, AUSTRALIA a ratat, prin Oar și Cahhil, o ocazie imensă de a reveni în avantaj, însă cei care au marcat au fost tot elevii antrenați de Louis van Ghaal, un minut mai târziu. DEPAY a tras de la 25 de metri și a marcat, profitând și de intervenția greșită a lui Ryan.

S-a terminat AUSTRALIA - OLANDA 2-3, iar "portocala mecanică" este pe primul loc în GRUPA B, cu 6 puncte în două partide, în timp ce "cangurii" rămân fără niciun punct, însă pe locul 3, în fața Spaniei, grație golaverajului favorabil.

Vezi și: PROGRAMUL PE ZILE al meciurilor de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014

Echipe de start:

AUSTRALIA: 1. Mat Ryan — 19. Ryan McGowan, 22. Alex Wilkinson, 6. Matthew Spiranovic, 3. Jason Davidson — 15. Mile Jedinak (căpitan), 17. Matt McKay — 7. Mathew Leckie, 23. Mark Bresciano (13. Oliver Bozanic, 51), 11. Tommy Oar (9. Adam Taggart, 77) — 4. Tim Cahill (10. Ben Halloran, 69). ANTRENOR: Ange Postecoglou. REZERVE: 12. Mitchell Langerak, 18. Eugene Galekovic — 2. Ivan Franjic, 5. Mark Milligan, 8. Bailey Wright, 14. James Troisi, 16. James Holland, 20. Dario Vidosic, 21. Massimo Luongo.

OLANDA: 1. Jasper Cillessen — 2. Ron Vlaar, 3. Stefan de Vrij, 4. Bruno Martins Indi (21. Memphis Depay, 45+1) — 7. Daryl Janmaat, 8. Jonathan de Guzman (20. Georginio Wijnaldum, 78), 6. Nigel de Jong, 5. Daley Blind — 10. Wesley Sneijder — 9. Robin van Persie (căpitan; 17. Jeremain Lens, 87), 11. Arjen Robben. ANTRENOR: Louis van Gaal. REZERVE: 22. Michel Vorm, 23. Tim Krul — 12. Paul Verhaegh, 13. Joel Veltman, 14. Terence Kongolo, 15. Dirk Kuyt, 16. Jordy Clasie, 18. Leroy Fer, 19. Klaas-Jan Huntelaar.

Arbitru: Djamel Haimoudi (Algeria); arbitri asistenți: Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria); arbitru de rezervă: Bakary Gassama (Gambia).