ASA Târgu Mureș a fost distrusă pe teren propriu de Saint-Etienne, scor 0-3

Saint-Etienne a dat de pământ cu ASA TÂrgu Mureș în primul meci al turului trei preliminar din Europa League. Francezii s-au impus cu 0-3 la Târgu Mureș, după trei goluri absolut fabuloase reușite de Diomande (min. 24) și Hamouma (min. 75 și 83), într-o partidă pe care au dominat-o de la cap la coadă.

Apărarea lui Vasile Miriuță a cedat în minutul 24, când, aflat pe respingere la un corner, Diomande a prins un șut superb din vole, de la 25 de metri, la care Stăncioiu a fost un simplu spectator.

O altă reușită splendidă a francezilor a venit cu un sfert de oră înainte de finalul jocului. Hamouma a imprimat un efect perfect balonului și a plasat mingea cu piciorul drept la încheietura barelor, dublând avantajul lui Saint-Etienne.

Cu șapte minute înainte de final, același Hamouma și-a arătat clasa și l-a învins pe goalkeeperul ardelenilor, de data aceasta cu piciorul stâng, cu un șut tot din afara careului.